نگهداری خودرو

⭐️ ۱۰ روش استثنایی رفع کدری چراغ ماشین

5 روش رفع کدری چراغ خودرو

رفع کدری چراغ خودرو یکی از کارهایی است که باعث زیبایی دوچندان خودروی شما می‌شود .کدرو مات شدن چراغ خودرو که مانع عبور مناسب نور می شود در زمان تردد در جاده ها و خیابان ها در شب می تواند باعث ایجاد حوادث رانندگی شود لذا اقدام به موقع در جهت رفع کدری و براق كردن چراغ ماشين می تواند این نگرانی را به راحتی از بین ببرد.برای رفع کدری چراغ خودرو راهکارهای موثر و مفیدی وجود دارد که به راحتی با انجام آنها می توان درخشندگی اولیه را به چراغ های خودرو بازگرداند.

روشهای رفع کدری چراغ ماشین:

روشهای مختلفی برای رفع کدری چراغ خودرو وجود دارد که می توان به طور اختصار به پولیش با استفاده از خمیر دندان، نوشابه و ترکیب جوش شیرین و سرکه اشاره کرد. همچنین استفاده از اسپری رفع کدری و بهره بردن از دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو هم بسیار راحت و کاربردی است.

استفاده از خمیر دندان برای رفع کدری چراغ خودرو

استفاده از خمیر دندان بر روی سطح طلق چراغ خودرو برای از بین رفتن کدری آن

شفاف كردن چراغ ماشين با خمیر دندان:

استفاده از خمیر دندان یکی از راهکارهای موثر و مفید جهت شفاف كردن چراغ ماشين می باشد. در این روش که یکی از ارزان ترین راهها برای رفع کدری چراغ خودرو است استفاده از ابزارهایی که در خانه وجود دارد. اولین اقدام اطمینان از اینکه زردی مربوط به لایه بیرونی می باشد و پس از حصول اطمینان در قدم بعدی آوردن خمیر دندان حاوی مواد سفید کننده، دستمال، یک مسواک و آبپاش آب گرم می باشد.

با یک دستمال مرطوب و تمیز روی طلق را تمیز کنید تا گرد و خاک آن به خوبی پاک شود سپس مقداری خمیر دندان بر سطح طلق بگذارید و با مسواک با فشاری ملایم خمیر دندان رابه صورت دورانی، افقی و عمودی  بر روی تمام سطح طلق بکشید. چندین بار اینکار را انجام دهید. وقتی به مسواک نگاه کنید حتما نشانه های واضحی از زردی که از سطح طلق چراغ بر روی مسواک چسبیده را مشاهده خواهید کرد.

مسواک را شسته و مجدد این عمل را تکرار کنید پس از هر بار شستن مسواک با آبپاش سطح طلق را هم شسته و با یک دستمال نرم خشک کنید و مجدد خمیر دندان روی آن ریخته و این عمل را چندین بار با حوصله و فشار ملایم تکرار کنید تا دیگر از ذرات زرد بر روی مسواک خبری نباشد.

چنانچه کدر شدگی تنها روی سطح طلق باشد کار شما به اتمام رسیده است اما اگر این زردی از داخل باشد مجبور به باز کردن طلق و تکرار مراحل بالا برای آن خواهید بود. پس از اتمام کار بر روی طلق ها کمی واکس براق بزنید تا هم درخشندگی بیشتری را شاهد باشید و هم مانع از زرد شدگی زود هنگام طلق چراغ ها شود.

مراحل رفع کدری چراغ خودرو با خمیر دندان

قبل از انجام هر کاری باید اطراف چراغ را با چسب پوشاند

استفاده از پولیش:

بهره بردن از پولیش برای رفع کدری چراغ خودرو یکی از راههای کاربردی و مناسب محسوب می شود. طی این فرایند طلق چراغ های خودرو شفافیت اولیه خود را به دست می آورند. برای شروع کار باید وسایل و ابزار مورد نیاز را فراهم کرد که شامل: شوینده ضعیف شامل شامپو های سر یا شامپو مخصوص شستشوی خودرو، چسب کاغذی، سمباده ۲۰۰ یا ۴۰۰ و یک سمباده نرم  با تراکم ۳۰۰۰، اسفنج یا دستمال نرم و الکل می باشد.

چنانچه قاب طلق چراغ خودرو به راحتی جدا می شود خوب است که این کار را حتما انجام دهید در غیر اینصورت دور تا دور قاب چراغ را با چسب کاغذی یا چسب نواری که معمولا صافکاران هنگام رنگ کردن استفاده می کنند، بپوشانید تا آب و محلول های شستشو به داخل نفوذ نکند.

در مرحله بعدی شوینده را با کمی آب ترکیب کرده و قاب را به آن آغشته می کنیم تا ذرات گرد و غبار پاک شود و سپس آبکشی کرده و با یک دستمال نرم سطح آن خشک شود. در مرحله بعدی نوبت استفاده از سمباده می شود. سمباده ۲۰۰ grit  را روی سطح قاب می کشیم و این کار را تا جایی ادامه می دهیم که طلق صاف و شفاف شود و پس از آن سطح طلق را شسته و با دستمالی که نه خیلی نرم باشد و نه خیلی زبر سطح طلق را  خشک می کنیم. استفاده از دستمال های زبر احتمال وجود خط و خش را بر روی سطح طلق بوجود می آورند. اینبار با سمباده ۴۰۰  grit-مجدد مرحله قبلی را تکرار می کنیم تا سطح طلق مات شود.

قبل بعد استفاده از پولیش

قبل و بعد از انجام پولیش چراغ خودرو

سپس نوبت به پولیش می رسد. پولیش زدن می تواند با کمک دستگاه مخصوص پولیش ( بافر) یا با استفاده از یک اسفنج انجام شود که شروع به پولیش زدن سطح طلق می کنیم. برای پولیش زدن از خمیردندان هم می توان استفاده کرد. سپس شوینده قوی مثل صابون مایع یا مایع ظرفشویی را با مقداری آب مخلوط کرده و تمام سطح چراغ خودرو را به خوبی تمیز می کنیم. آخرین مرحله پس از خشک شدن سطح طلق استفاده از الکل است که روی سطح طلق اسپری کرده و با یک دستمال روی آن را تمیز می کنیم و اجازه می دهیم تا چراغ خشک شود.

اگر کمی دورتر بایستید متوجه شفافیت چراغ خودرو خواهید شد. این مراحلی است که معمولا کارواش ها برای پولیش چراغ های خودرو انجام می دهند. اگر به دنبال نتایج بهتری هستید می توانید از محلول جوش شیرین و سرکه یا نوشابه هم استفاده کرد و در پایان با یک دستمال تمیز سطح طلق را تمیز نمایید. بدون شک از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.

مشخصات ام وی ام ۳۱۵ پلاس + [قیمت امروز] به همراه ویدئو
حتما بخوانید

دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو:

دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو با نام های دیگری چون بخار چراغ جلو، کیت تعمیر چراغ جلو، ترمیم چراغ جلو اتومبیل هم شناخته می شود. این کیت مناسب برای ترمیم و بازیابی شفافیت لنزهای طلقی چراغ های جلو، چراغ های عقب، مه شکن ها و چراغ های جهت دار می باشد. پس از استفاده از این دستگاه شاهد درخشندگی و بهبود عملکرد چراغ جلو و ظاهر خودرو خواهید بود.

پس از مرحله سمباده کشیدن بر روی سطح چراغ جلو باید از دستگاه شفاف سازی چراغ استفاده نمایید. مواد داخل دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو حدودا برای ۵۰ تا ۷۰ چراغ خودرو کفایت می کند.

 

 

دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو که در بازار موجود می باشد

دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو که در بازار موجود می باشد

اسپری رفع کدری چراغ خودرو: 

اسپری رفع کدری چراغ خودرو را به راحتی می توان از فروشگاه های لوازم خودرو تهیه کرد. استفاده از آنها بسیار راحت است و با اسپری کردن آنها بر روی چراغ خودرو می توان به زودی شاهد شفاف و براق شدن آن بود. حتما اطراف چراغ را با چسب بپوشانید تا اسپری به رنگ بدنه آسیبی نزند. هر اسپری شفاف سازی چراغ ماشین برای ۴ عدد چراغ مناسب است. استفاده از دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو باعث رفع ماتی چراغ، از بین بردن سریع زردی چراغ، زیبایی ظاهری خودرو می باشد که استفاده از آن بسیار راحت است و صاحبان خودرو می توانند انجام دهند.

اسپری رفع کدری خودرو

استفاده از اسپری رفع زردی و کدری چراغ خودرو یکی از راهکاری مفید برای تمیزی چراغ می باشد

رفع زردی داخل چراغ ماشین

تمیز کردن داخل چراغ ماشین هم مانند شستشوی سطح طلق آن نیازمند استفاده از همان مواد و ابزار است. به دلیل حساس بودن داخل چراغ ماشین خوب است که برای خشک کردن آن به جای دستمال از سشوار خانگی بهره برد تا تمام قطرات آب به طور کامل خشک شوند. پیشنهاد می شود که بهترین مواد شوینده برای این قسمت به دلیل وجود نورهای زنون و هالوژن حساس استفاده از آب و مواد شوینده ظرفشویی است. یکی دیگر از مواد پیشنهادی استفاده از آب میکرول آرایشی است که در تمام فروشگاههای لوازم آرایش موجود است. برای تمیز کردن لامپ های زنون و هالوژن حتما از دستکش پزشکی استفاده کنید چون اثر انگشت شما بر روی آنها می ماند و باعث کم شدن عمر سرویس آنها خواهد شد.

۷ ایده ناب برای زیبا کردن داخل ماشین
حتما بخوانید

جلوگیری از زرد شدن زودهنگام:

از آنجا که چراغ های خودرو در معرض گرد و غبار، آفتاب و آلودگی هوا هستند لذا لازم است تا هر چند وقت یکبار اقدام به تمیز و شفاف سازی آنها کرد تا زردی و کدری آنها از بین برود. لذا در بخش های قبلی مقاله در مورد روشهای اینکار به طور کامل توضیح داده شده است.

برای اینکه درخشندگی و شفافیت چراغ های خودرو دوام بیشتری داشته باشد لذا پس از تمیز کردن و خشک شدن کامل چراغ خودرو می توان از واکس براق استفاده کرد. پوشاندن یک لایه نازک واکس براق بر روی سطح طلق چراغ ماشین از زرد شدن زودهنگام آن جلوگیری می کند.یکی از توصیه های مهم کارشناسان برای جلوگیری از زرد شدن چراغ اتومبیل این است که تا زمانی که چراغ های خودرو گرم هستند از شستن آنها اجتناب کنید که یکی از علل زرد شدن و کدر شدن آنها است.

زیبایی چراغ خودرو بعد از رفع کدری

زیبایی چراغ خودرو بعد از رفع کدری

دلیل کدر شدن چراغ خودرو : 

تولید کنندگان روی چراغ های جلو خودرو را با یک پلاستیک از جنس پلی کربنات محافظت می کنند که استحکام بالایی دارد و پس از گذر از چند سال کدر  می شوند. چراغ های خودرو مخصوصا چراغ های جلو یکی از المان های زیبایی و ایمنی خودرو هستند که با گذر زمان دچار زردی و کدری می شوند که تاثیر زیادی بر بازتاب کیفیت نوری خودرو و زیبایی آن خواهد داشت. کدر شدن چراغ خودرو که مانع عبور مناسب نور می شود در زمان تردد در جاده ها و خیابان ها در شب می تواند باعث ایجاد تصادف شود لذا اقدام به موقع در جهت رفع کدری چراغ خودرو می تواند این نگرانی را به راحتی از بین ببرد.

زرد و کدر شدن چراغ های خودرو یک امر عادی است و می تواند به چند دلیل اتفاق بیفتد. یکی علت ها این است که پوشش اصلی چراغ ها از شیشه نیست و عموما از جنس طلق های پلاستیکی هستند. از آنجا که خودروها عموما ساعاتی از روز را در برابر تابش مستقیم نور خورشید هستند از اینرو نور خورشید هم یکی دیگر از علت های کدر شدن این طلق های شفاف پلاستیکی محسوب می شوند.

آلودگی هوا، طلق هایی با کیفیت پایین و غیر استاندارد، رسیدگی نکردن به آنها، نشستن گرد و غبار و گذر زمان هم به مرور به کدر و زرد شدن چراغ خودرو می انجامد و در نتیجه باعث اکسید شدن طلق چراغ ها شده و شفافیت اولیه خود را از دست می دهند و باعث می شود تا نور چراغ خودرو مانند قبل پرنور جلوه نکند و بخشی از زیبایی های ظاهری خودرو را از بین می برد. تعویض نکردن به موقع این طلق ها باعث کارایی اندک چراغ ها خواهد شد.

همچنین اگر خودرو شما پژو هست و قصد تعویض روکش صندلی ماشین خودتون رو دارید میتوانید آموزش نحوه درآوردن صندلی عقب پژو پارس را مطالعه کنید

 

 

3 نظر در “⭐️ ۱۰ روش استثنایی رفع کدری چراغ ماشین

 1. محمد گفت:

  بسیار عالی رفتم که انجام دهم
  ببینیم نتیجه را

 2. ابوالفضل حیدری گفت:

  ممنون از راهنمایی شما. 👍🏻

 3. حسین امینی گفت:

  بهتر از این مطلب نمیتونستم پیدا کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *